Justert bystyreliste fra Oslo Høyre

Valgstyret i Oslo har godkjent bystyrelisten, men godkjente den med generelt opprykk, ikke den løsningen som Høyre ønsket.

Geir Staib 01.06.2015 kl. 15.56

Oslo Høyres arbeidsutvalg og nominasjonskomité anbefalte begge at Grete Horntvedt skulle inn på plass 10, etter Annelise Høeghs tragiske bortgang.

Den justerte listen medfører at alle som var under plass 4 har rykket ett hakk opp, dermed får Øystein Eriksen Søreide plass 10 på listen. Sidsel Kjeldaas Salte (Nordre Aker) kommer inn på plass 65.

Fikk ikke støtte av valgadministrasjonen
Høyre ønsket å ha en jevnere kjønnsfordeling på blant de ti fremste med stemmetillegg (forhåndskumulerte), men fikk ikke støtte for dette av valgadministrasjonen i bystyrets sekretariat.

Venstre og Miljøpartiet de Grønne støttet Høyre, mens Ap støttet seg til administrasjonens syn, som var generelt opprykk for alle under plass 4.

Prøvde å oppnå jevn kjønnsfordeling
Ordfører Fabian Stang som leder valgstyret understreket at valgstyret måtte være enstemmig dersom man skulle fravike administrasjonens innstilling.

Da det ble klart at valgstyret ikke ville bli enstemmig, ble resultat som vist nedenfor.

Gruppeleder for Venstre Odd Einar Dørum fastslo i det åpne møtet i valgstyret at Høyre har gjort alt partiet kan for å få til en jevnere kjønnsfordeling på listens topp ti, og oppfordret alle andre partier til ikke å kritisere Høyre for at kjønnsfordelingen øverst på listen er blitt skjevere, etter Annelise Høeghs bortgang.

Bydelsutvalgenes lister er godkjent
Valgstyret har også godkjent alle lister til de 15 bydelsutvalgene.

Forhåndsstemmegivningen starter 10. august, men allerede 1. juli kan du stemme på Fabian Stang, Stian Berger Røsland og de 63 øvrige på Høyres liste fra Rådhuset, hvis du ikke har mulighet på valgdagen.

Oslo Høyres kandidater til kommunevalget i 2015
1. Fabian Stang, Frogner
2. Stian Berger Røsland, Vestre Aker
3. Jenny Clemet von Tetzschner, St. Hanshaugen
4. Bård Folke Fredriksen, Nordre Aker
5. Saida Begum, Grünerløkka
6. Pia Farstad von Hall, Nordstrand
7. Eirik Lae Solberg, St. Hanshaugen
8. Øystein Rikheim Sundelin, Nordre Aker
9. Yassine Arakia, Alna
10. Øystein Eriksen Søreide, Gamle Oslo
11. Ola Kvisgaard, Frogner
12. Grete Horntvedt, Alna
13. Mathilde Tybring-Gjedde, Vestre Aker
14. Elin Horn Galtung, Vestre Aker
15. Geir Kvarme, Frogner
16. James Stove Lorentzen, Vestre Aker
17. Morten Steenstrup, Nordstrand
18. Aksel Fridstrøm, Ullern
19. Hermann Smith-Sivertsen, Ullern
20. Per-Trygve Hoff, Vestre Aker
21. Carl-Henrik Bastiansen, Frogner
22. Kristoffer Gustavsen, Frogner
23. Gulsum Koc, Stovner
24. Maren Malthe-Sørenssen, Vestre Aker
25. Maria Göthner, Sagene
26. Carl Oscar Pedersen, Ullern
27. Jon Ole Whist, St. Hanshaugen
28. Hermann Kopp, Frogner
29. Ståle Hagen, Søndre Nordstrand
30. Konrad Janusz Værnes, Alna
31. Ewa Gawecka, Vestre Aker
32. Hege Astrup Sannum, Nordstrand
33. Kjell Omdal Erichsen, Sagene
34. Aga Sadlowska, Gamle Oslo
35. Morten Bakke, Grünerløkka
36. Thordis Widvey Haugen, St. Hanshaugen
37. Thea Kristine Schjerven, Nordstrand
38. Nicolai Øyen Langfeldt, Nordstrand
39. Aslak Aslaksen, Ullern
40. Lars Madsen, Vestre Aker
41. Heidi Fuglesang, Frogner
42. Irma Iversen, St. Hanshaugen
43. John Peter Tollefsen, Vestre Aker
44. Lene Sundfær Haug, Frogner
45. Tony Tiller, Stovner
46. Anita Sundal Skjøstad, Nordstrand
47. Kaia Marie Rosseland, Grünerløkka
48. Knut Falchenberg, Nordstrand
49. Silje Lutro, Alna
50. Kristin Vik, Nordre Aker
51. Kate Hege Nielsen, Nordstrand
52. Øivind A. Tandberg, Nordre Aker
53. Henning Stene, Nordre Aker
54. Aleksandra Witczak Haugstad, Østensjø
55. Mats Kirkebirkeland, Sagene
56. Alice Aarebrodt, Østensjø
57. Tina Alvær, Sagene
58. Talat Mehmood Butt, Søndre Nordstrand
59. Peter Sollie, Grorud
60. Kristin Langeland, St. Hanshaugen
61. Claes Arvidsson, Frogner
62. Jawad Azadmehr, Gamle Oslo
63. Kenneth Eriksen, Bjerke
64. Karmjit Grewal, Bjerke
65. Sidsel Kjeldaas Salte, Nordre Aker

Les også:

MOTTA NYHETSBREV

GJØR EN FORSKJELL

Bli medlem her